23 proste lekcje biegania od Piotra Kuryło

8
Piotr Kuryło

W sobotę przebiegłem swój pierwszy ultramarathon i było to jedno z ciekawszych przeżyć biegowych w moim życiu. Tylko 54km, ale w doborowym towarzystwie. Utwierdziło mnie to w przekonaniu, że moje treningi są na dobrej ścieżce. Psychicznie czułem się na biegu dobrze, a biegowo luźno. Średnia z samego biegu to 5:40/km. Uczucie na 40 i 50 kilometrze bardzo dobre. Gotowość na kolejne 50km również pełna. Chociaż to raczej zasługa P.K. Ja jako jedyny tego dnia przebiegłem w sobotę cały dystans, ale w Puławach dołączyła się dwójka fajnych osób, którzy mieli pobiec 15km, a dobiegli do końca robiąc 36km. Nawet mój niebiegający brat zrobił 25km. Dobra energia i atmosfera robią jednak swoje.

Z wielką chęcią zapatruję się już na bieg górski na dystansie 80km w którym mógłbym cisnąć na maxa na całej trasie. Może jeszcze w tym sezonie się uda, bo są pewne mądre plany na fajną wyprawę w listopadzie. Na pewno są silniejsi i mocniejsi zawodnicy, ale zdychanie w górach na takiej trasie i bieg na maxa to będzie coś!

Dzięki przebieżce sobotniej przekonałem się, że limity moich możliwości są bardzo daleko, a wolne tempo mimo wszystko też potrafi męczyć i co najtrudniejsze trzeba się nauczyć je trzymać. Wiem też, że kolejnego dnia czułem się prawie dobrze zregenerowany. Najgorsze było jednak przemęczenie psychiczne, bo mięśnie były w dobrej kondycji. To chyba z tym podczas mojej 3dniowej walki na UltraMan’nie będę najbardziej musiał się zmagać bo jeśli nic złego się nie zdarzy to fizycznie będę w dobrej formie. Jak się nie ma odpowiednio dużo doświadczenia ultra to trzeba później więcej walczyć zwłaszcza z głową. Już czuję te poranki o 4:00 z mgłą na ciężkiej głowie, którą trzeba będzie przezwyciężyć. Najgorzej będzie zaczynać dnia drugiego i 3ciego. Po paru kilometrach mam nadzieję, że będzie już moc. Być może moc będzie codziennie. Nie wiem, nie powiem teraz..

Wracając do soboty to najlepiej wspominam kilometry po 40tym. Wtedy byliśmy na kilku wzgórzach. Ogromny widnokrąg rozpościerający się we wszystkie strony ładował pozytywną energią. Współczułem tylko tachania tego 70kg wózka pod nieraz strome podjazdy. Przez moment doznałem nawet zaszczytu pociągnięcia tego wózka. Powiem szczerze, że jest to ogromna praca, którą pokonuje Piotr każdego dnia. Co więcej, gdy Piotr biegł obok czy przede mną bez wózka to powiem szczerze, że nigdy nie widziałem jeszcze nigdy tak lekkiego biegu. Każdy krok przypominał długie kangurze odbicie. Dosłownie odlatywał z każdym krokiem i widać było, że zgromadził już potężną moc w nogach. Fajne to! Ja dostałem za to informację, że mam technikę biegu podobną do Scotta Jurka. Opłaciło się zatem robić całe mnóstwo ćwiczeń technicznych.

Dzięki temu biegowi usłyszałem wiele historii z życia Piotra. Z wyścigów: w Spartathlonie i biegu bez picia i jedzenia, UltraBalatonie i bieganiu w worku na śmieci,  z podróży o spotkaniach z wilkami i wiele innych. Historie pierwsza klasa! Zachęcam wszystkich do wspierania Piotra w biegu do Aten na Spartathlon. Samo towarzyszenie nawet chwilę daje poczucie, że robi się coś ważnego!

Lekcje Mistrza Piotra

 1. Jeśli biegniesz po zwycięstwo na trasie 80km to musisz od początku mocno biec.
 2. W wyścigach typu UltraBalaton i Spartathlon lepiej zacząć pierwsze dwa maratony powoli, a później wyprzedzać wszystkich i być killerem.
 3. Na początku na przód w długich wyścigach zazwyczaj wyrywają do przodu oszołomy. J
 4. Im mniej jesteś poza domem i więcej trenujesz tym lepiej będziesz czuł się na wyścigu.
 5. Im więcej pracy włożysz w trening to będzie pewny siebie.
 6. Im trudniejsze i dłuższe będą Twoje treningi, będziesz miał świadomość, że nikt inny nie wykonał tak ciężkiej pracy jak Ty. Będziesz czuł się dobrze przygotowany.
 7. Tydzień odpoczynku przed ciężkim startem to bardzo dobry pomysł z lekkimi i krótkimi treningami (rozbiegania do 3-4km).
 8. Tydzień przed startem daj odpocząć układowi nerwowemu po ciężkich przygotowaniach.
 9. Tydzień przed startem jedz pij i nabieraj wody. Piotr mówi, że po takim tygodniu jest napuchnięty jak wieprz.
 10. Po dwóch maratonach zmienisz się w człowieka którym byłeś tydzień przed startem. Możesz zacząć przyśpieszać.
 11. Pij jak najwięcej na każdym punkcie. Picie jest najważniejsze. Pij bardzo dużo.
 12. Bez jedzenia jesteś w stanie długo biec, ale bez picia nie dasz rady. Pij!
 13. Nigdy nie zatrzymuj się pod górkę! Zawsze dobiegaj na szczyt. Jeśli zatrzymasz się pod górkę to możesz już nie ruszyć.
 14. Jeśli odpoczywasz to tylko na płaskim terenie.
 15. Jeśli po drodze mijasz punkty odżywcze to jedz ile możesz. Jeśli się da to maszeruj!
 16. Dobre buty na treningi i start to podstawa.
 17. Buty na długi dystans lepiej wiązać luźno.
 18. Trenuj z oponą. Na początek zacznij od 3km. 10km biegu z oponą to tak jakby przebiec 30km normalnie.
 19. Spacer po długim wysiłku to dobra forma rozciągania i regeneracji.
 20. Kiedy będzie bolało poddaj się temu bólowi nie walcz z nim.
 21. Jeśli czujesz się dobrze to biegnij mocno i dobrze.
 22. Jeśli czujesz się słabo to zwolnij.
 23. Podczas długiego wysiłku kiedy jest już ciężko uratują Cię tylko Zdrowaśki.

Każdy może coś zaczerpnąć dla siebie z tych porad. Oczywiście są bardzo pobieżne i wskazują kierunek. Dokładnie w którą stronę zmierzać i jak to robić to trzeba przekonać się samemu. Pytanie tylko jak daleko chcesz te lekcje zabrać. Poszukaj wewnątrz siebie motywacji i do dzieła. Dla mnie Piotr jest Super Hero i przy okazji to typ człowieka z którego warto brać przykład. Czas zatem wyjść z domu i na trening.

Startując w biegu www.HuntRun.Pl wspierasz Piotra w jego przedsięwzięciach. Każde 10% z wpisowego jest przeznaczone dla Piotra. Zatem masz szansę być jednym z wspierających go podczas wyprawy min na Spartathlon. Jednocześnie  Startując w tym biegu będziesz miał/a okazję stanąć ramię w ramię z naszym Ultramaratończykiem, a po zawodach spokojnie porozmawiać. Masz szansę zatem przeżyć fajną przygodę podczas biegu i pomagasz osobie, która biega dla pokoju i w intencjach wielu ludzi.

Podziękowania dla Natalii i Młodego, którzy jeździli za nami cały dzień w wozie technicznym.

Adam

(Visited 658 times, 1 visits today)

About author

Adam Sułowski

Adam Sułowski to Ultra Triathlonista, Organizator Hunt Run - Polowanie na Biegaczy, autor Ultra Kukbuk StrąkMan'a i Time 2 Tri i przede wszystkim StrąkMan. Moim celem numer jeden jest wyścig na dystansie UltraMan - 10km pływania, 421km jazdy na rowerze, 84km biegu. Planem numer jeden są Mistrzowstwa Świata UltraMan na Hawajach. Misją jest znalezienie balansu w życiu między tym co nierealne i osiągalne poprzez przemierzanie drogi z punktu A do punktu B. Coraz częściej dostrzegam jednak, że: "Sztuka życia polega na tym by cieszyć małym, a wytrzymywać najgorsze." W.H. Double IronMan Finisher - 7,6km pływania + 360km jazdy na rowerze (avs 31,1km/h) + 84km bieganie - 23h53min! UMUK Finisher- 10km pływania + 421km jazdy na rowerze + 84 bieganie

8 comments

 1. Bolo 2 kwietnia, 2014 at 02:24 Odpowiedz

  Spoko blog. Spoko artykul. Sledze Piotra na fejsbuku i tak tu trafilem. Moje aspiracje to maraton w 2014 and pozniej zobaczymy na ile zycia starczy. Zmienilem swoja diete na „prawie vegan” ale tylko i wylacznie bo sie super lekko po tymczuje. No i rowniez bez blendera nie potrafilbym zyc 🙂 Pozdrowienia.

  • StrakMan 2 kwietnia, 2014 at 10:29 Odpowiedz

   Mój pierwszy maraton ze wszystkich przeżyć wspominam najlepiej więc życzę powodzenia. Ja dietę zmieniłem z tych samych powódek, wątek etyczny przyszedł później (ale nie jestem obrońcą zwierzaków 😉 Pozdrówki również dla Ciebie i wpadaj na bieg 29czerwca jak coś..

Post a new comment

Przeczytaj także

0

Your Cart